Peloidoterapija (blatna terapija)
Peloidoterapija je primena peloida u terapijske svrhe. Prema definiciji peloid je lekovito blato koje predstavlja žitku i lepljivu smešu nastalu od raskvašene zemlje ili prašine, ali sa lekovitim svojstvima. Lekovitost potiče od soli, biostimulatora i gasova, ali i drugih fizičko-hemijskih svojstava ovog prirodnog sedimenta.
Peloidi i termomineralne vode imaju tri osnovna dejstva koja su korisna za reumatske bolesnike: toplotno, mehaničko i hemijsko.
- Termičko-spazmolitičkim dejstvom dovodi do smanjenja bolova
- Mehaničko dejstvo se ispoljava dodirom koji izaziva topla voda i gasčime se poboljšava cirkulacija i opuštaju mišići
- Hemijsko-preko mineralnih sastojaka koje voda sadrži (najintenzivnija dejstva imaju sulfidne i radioaktivne vode).
Efekti peloidoterapije mogu biti opšti i specifični. Opšti efekti se manifestuju u vidu regulacije neurovegetativnog sistema (opšte sedativno dejstvo) što doprinosi opštem dobrom efektu na stanje zdravlja i povećava efekat različitih medikamenata. Specifično dejstvo peloida je antiinflamatorno. Sumporoviti peloid povećava nivo hijaluronske kiseline u zglobnoj kapsuli i hondroitin sumporne kiseline u hrskavici, a smanjuje efekat hijaluronidaze i na taj način doprinosi očuvanju zglobnih struktura i usporava degenerativni proces u zglobu.
Indikacije za primenu peloidoterapije su: hronične reumatske bolesti, lezije perifernih nerava, neuralgije i neuritisi, kožna oboljenja (psorijaza), kozmetičke svrhe (celulitis).
Načini primene peloida
U balneološkoj praksi najčešće se sreću sledeći načini aplikacije: blatna pakovanja, blatni namazi, blatne kupke i helio-peloido terapija.
Peloidoterapija u Lukovskoj Banji se koristi u lečenju degenerativnih i zapaljenskih reumatskih bolesti, bolnih stanja mišićno skeletnog sistema različitog porekla, cervikalnog i lumbalnog sindroma, diskopatije, u lečenju i rehabilitaciji sportskih povreda.
Peloid Lukovske Banje je neorganskog porekla. Zemlja visoke mineralne vrednosti se usitnjava, seje i meša sa lekovitom termomineralnom vodom. Tako dobijeno blato se koristi kao pakovanje temperature 40-45˚C za indirektnu aplikaciju na bolna mesta-zglobove i/ili delove kičmenog stuba u trajanju od 20 min. Na ovaj način se ostvaruje toplotno i mehaničko dejstvo blata (smanjenje bolova, poboljšanje cirkulacije, intenziviranje metaboličkih procesa). U kombinaciji sa termomineralnom vodom i fizikalnim procedurama peloidoterapija značajno doprinosi ukupnom terapijskom efektu.
dr Jelena Jovanović,
specijalista interne medicine
Povezane vesti
Lumbalni sindrom i lumboishialgija
Lumbalni sindrom (lumbago) je termin za bol u donjem delu leđa (u krstima), odnosno u slabinskom delu kičme. Bol može biti veoma jak, nekad povremen, pojavljuje se postepeno ili naglo i može da se ponavlja. Gotovo 80% ljudi bar jednom u toku života ima bol u leđima. Lumboishialgija (lat. lumboischialgia) ili išijas je skup simptoma […]
Značaj hidroterapije u lečenju reumatskih bolesti
Hidroterapija predstavlja spoljnu primenu vode različite temperature u cilju lečenja. Korišćenje vode za isceljenje i smirenje je drevna praksa, podaci o upotrebi vode za lečenje datiraju iz daleke prošlosti (1700 g p.n.e), o njenoj lekovitoj moći i smanjenju bolova u mišićima i zglobovima pisao je grčki lekar Hipokrat. U terapijske i kozmetičke svrhe su je […]