Bol u vratu (cervikalgija)
Bol u vratu (cervikalgija), je čest simptom koji narušava kvalitet života i može da ometa svakodnevne aktivnosti obolelog. Cervikalgija može biti akutna (traje od nekoliko dana do šest nedelja) ili hronična (traje duže od tri meseca).
Bol u vratu pogađa 10% do 20% odraslih osoba i često se javlja kao posledica povreda, nepravilnog držanja ili degenerativnih promena. Statistike pokazuju da su žene i starije osobe sklonije ovom problemu.
Uzroci i faktori rizika
Vrat podržava težinu glave i omogućava širok spektar pokreta, što ga čini podložnim bolovima i povredama. Bol u vratu može biti izazvan različitim faktorima uključujući:
- Povrede – najčešće nastale usled saobraćajnih nesreća ili sportskih povreda
- Nepravilno držanje tela – tokom rada, posebno u sedećem položaju, često dovodi do bolova u vratu (pri radu za računarom, može izazvati napetost u mišićima vrata i ramenog pojasa)
- Stres i napetost – emocionalni stres može dovesti do mišićnih spazama i bola u vratu
- Degenerativne promene – oboljenja zglobova vratnog dela kičmenog stuba, kao što su osteoartritis, spondiloza ili hernija diska
- Kompresija nerava
- Osteoporoza i reumatoidni artritis
Bol u vratu može biti različitog intenziteta i karaktera. Može biti: tup i dugotrajan, u vidu probadanja, u vidu pečenja, može da se širi od vrata do ramena ili ruku. Praćen je ukočenošću u vratu, ramenima i gornjem delu leđa, nemogućnošću okretanja vrata ili naginjanja glave, osećajem utrnulosti, peckanja ili bockanja (poput igle) u ramenima ili rukama a nekada i glavoboljom.
Dijagnoza
Dijagnoza cervikalgije postavlja se kroz detaljan medicinski pregled, koji obuhvata:
- Anamnezu – razgovor sa pacijentom o istoriji bolesti, povredama, načinu života i simptomima
- Kliničku sliku – procena bola, ukočenosti, obima pokreta vrata i snage mišića
- Radiološke i laboratorijske analize
Lečenje cervikalgije
Lečenje bola u vratu zavisi od uzroka i težine simptoma, a obuhvata različite pristupe:
- Farmakološko lečenje: mišićni relaksansi, nesteroidni antizapaljenjski lekovi…
- Fizikalna terapija: kineziterapija, hidro-kineziterapja, peloidoterapija-terapija blatom
laseroterapija, različite vrste elektroterapija, magnetoterapija, ultrazvučna terapija, ekstenziona terapija…
- Hirurška intervencija
Lukovska Banja
Lukovska banja je specijalizovana za lečenje bolesti koštano-zglobnog sistema i nudi prirodne tretmane koji mogu doprineti poboljšanju simptoma cervikalgije. Boravak u banji može značajno uticati na:
- Smanjenje bola i upalnih procesa
- Povećanje pokretljivosti
- Bržu regeneraciju tkiva
Kombinacija medicinskog tretmana i korišćenja prirodnih lekovitih svojstava banje može dovesti do značajnog poboljšanja zdravlja i smanjenja bolova kod pacijenata sa cervikalgijom.
Dr Marija Đurković
doktor medicine
Povezane vesti
Spondiloza
Spondiloza je skup degenerativnih promena na kičmenom stubu (na telima pršljenova, na fasetnim zglobovima između pršljenova, na diskusima). Kako čovek stari, diskovi se isušuju, postaju tanji i tvrđi i gube deo svoje sposobnosti amortizacije. Zbog toga je kod starije osobe veća verovatnoća da ima kompresijski prelom pršljena nego kod mlađe osobe. Fasetni zglobovi između pršljenova takođe […]
Lumbalni sindrom i lumboishialgija
Lumbalni sindrom (lumbago) je termin za bol u donjem delu leđa (u krstima), odnosno u slabinskom delu kičme. Bol može biti veoma jak, nekad povremen, pojavljuje se postepeno ili naglo i može da se ponavlja. Gotovo 80% ljudi bar jednom u toku života ima bol u leđima. Lumboishialgija (lat. lumboischialgia) ili išijas je skup simptoma […]