Cervikalni sindrom
Cervikalni sindrom predstavlja akutni ili hronični bol u vratu, koji je udružen sa ograničenom pokretljivošću vrata i poremećajima cirkulacije. Vrlo često može doći do širenja bola duž ruke, kada govorimo o cervikobrahijalgiji ili širenju u potiljak, kada govorimo o cervikocefalnom sindromu.
U predelu od C2-C7 pršljena postoje zglobovi gde se na posterolateralnim delovima njihovih tela najranije razvijaju degenerativne promene, koje dovode do okoštavanja, što dovodi do pritiska na nervne korenove, i poremećaja cirkulacije.
Klinička slika: Glavni simptom je bol u vratu, povremeno sa širenjem prema torakalnom delu kičmenog stuba, koji dovodi do ograničene pokretljivosti vratnog dela kičmenog stuba. Cervikobrahijalgija, pored bola u vratu i duž ruku, dovodi i do senzornih poremećaja (parestezije, hipoestezije) i oslabljenih refleksa. Cervikocefalni sindrom karakteriše se bolom u vratu i potiljku koji može biti praćen vrtoglavicom, mučninom i zujanjem u ušima.
Dijagnoza se postavlja na osnovu anamneze, kliničkog pregleda i radiološke dijagnostike.
Lečenje se u akutnoj fazi započinje mirovanjem, analgeticima i po potrebi kratkotrajnim davanjem glikokortikoidnih preparata radi smirivanja zapaljenskog procesa.
Po smirivanju akutne faze bola, preporučuje se lečenje balneo-fizikalnim procedurama.
Termomineralna, sumporovita voda u bazenima u okviru hotela u Lukovskoj banji, koja je takođe bogata jonima kalcijuma, magnezijuma, natrijuma i bikarbonatima posebno pogoduje pacijentima sa cervikalnim bolom. Plivanje i hidrokineziterapija (program vežbi koje se izvode pod kontrolom naših fizioterapeuta) preporučuju se svakodnevno, tokom celokupnog boravka u Lukovskoj banji.
Uz hidrokinezi terapiju, moguće je u tretman uključiti i blatnu terapiju, elektroterapiju ili terapiju laserom, ultrazvučnu terapiju i druge vrste terapija u dogovoru sa banjskim lekarom.
Korišćenje balneofizikalnih procedura savetuje se dva puta godišnje.
dr Jovana Milovanović
Povezane vesti
Lumbalni sindrom i lumboishialgija
Lumbalni sindrom (lumbago) je termin za bol u donjem delu leđa (u krstima), odnosno u slabinskom delu kičme. Bol može biti veoma jak, nekad povremen, pojavljuje se postepeno ili naglo i može da se ponavlja. Gotovo 80% ljudi bar jednom u toku života ima bol u leđima. Lumboishialgija (lat. lumboischialgia) ili išijas je skup simptoma […]
Spondiloza
Spondiloza je skup degenerativnih promena na kičmenom stubu (na telima pršljenova, na fasetnim zglobovima između pršljenova, na diskusima). Kako čovek stari, diskovi se isušuju, postaju tanji i tvrđi i gube deo svoje sposobnosti amortizacije. Zbog toga je kod starije osobe veća verovatnoća da ima kompresijski prelom pršljena nego kod mlađe osobe. Fasetni zglobovi između pršljenova […]